Ferdiš Kostka

Ferdiš Kostka, zdroj wikipédia

Ferdiš Kostka, krstený Ferdinand Kostka ( * 11. október 1878, Stupava, Rakúsko-Uhorsko – † 28. júl 1951, Bratislava) bol slovenský keramikár-džbánkar a figurálny keramikár. V roku 1946 mu bol udelený titul Národný umelec ako prvému umelcovi v histórii tohto ocenenia. V jeho tvorbe sa spájali stupavský folklór, habánska keramika a moderné figurálne motívy. Jeho majolikové plastiky zrkadlia danú epochu a reálny život pospolitého ľudu.

Život a dielo

Narodil sa v októbri 1878 v rodine stupavského džbánkara Karola Kostku ako siedme dieťa menom Ferdiš. Jeho otec pochádzal zo starej rozvetvenej stupavskej rodiny Putzovcov. Táto rodina pochádzala z habánskych predkov, rodiny Putzovcov z Malaciek. Keď mal osem rokov, zomrel jeho otec a jeho najstarší brat Ján Kostka prevzal vedenie rodinnej dielne.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12003673.

Ferdiš Kostka má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Kôstková, Bratislava, Kôstková je ulica v Bratislava, viac o ulici Kôstková
 2. Ferdiša Kostku, Stupava, Ferdiša Kostku je ulica v Stupava, viac o ulici Ferdiša Kostku
 3. Ferdiša Kostku, Malacky, Ferdiša Kostku je ulica v Malacky, viac o ulici Ferdiša Kostku
 4. F. Kostku, Bratislava, F. Kostku je ulica v Bratislava, viac o ulici F. Kostku

Zoznam bodov

 1. Kostka, pohostinstvo, barierový prístup,
  č.d.46, 674 01 Třebíč
 2. Teodor Csontváry-Kostka, pamätník,
  Mieru 66, 985 11 Halič
 3. Kostky, miesto,
  Jámy, Brno
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo