Ferdiš Kostka

Ferdiš Kostka, zdroj wikipédia

Ferdiš Kostka, krstený Ferdinand Kostka ( * 11. október 1878, Stupava, Rakúsko-Uhorsko – † 28. júl 1951, Bratislava) bol slovenský keramikár-džbánkar a figurálny keramikár. V roku 1946 mu bol udelený titul Národný umelec ako prvému umelcovi v histórii tohto ocenenia. V jeho tvorbe sa spájali stupavský folklór, habánska keramika a moderné figurálne motívy. Jeho majolikové plastiky zrkadlia danú epochu a reálny život pospolitého ľudu.

Život a dielo

Narodil sa v októbri 1878 v rodine stupavského džbánkara Karola Kostku ako siedme dieťa menom Ferdiš. Jeho otec pochádzal zo starej rozvetvenej stupavskej rodiny Putzovcov. Táto rodina pochádzala z habánskych predkov, rodiny Putzovcov z Malaciek. Keď mal osem rokov, zomrel jeho otec a jeho najstarší brat Ján Kostka prevzal vedenie rodinnej dielne.

x

Viac na wikipédii.

Ferdiš Kostka má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Ferdiša Kostku, Bratislava
  2. Kôstková, Bratislava
  3. Ferdiša Kostku, Malacky
  4. Ferdiša Kostku, Stupava

Zoznam bodov

  1. Kostka, pohostinstvo, barierový prístup,
    č.d.46, 674 01 Třebíč
  2. Kostky, miesto,
    Brno
Kategórie: Narodenia 11. októbra, Narodenia v 1878, Osobnosti zo Stupavy, Úmrtia 28. júla, Úmrtia v 1951, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo