Ferdinand Salzmann

Ferdinand Salzmann (* asi 1830, Vinosady – † 30. marec 1913, Pata) bol výtvarný umelec, vedúca osobnosť súvekej západoslovenskej ľudovej maľby na sklo. Výtvarne najvýznamnejší člen umeleckej rodiny Salzmannovcov, maliarov na sklo. Maľoval náboženskú tematiku.

Život

Jeho otec Ferdinand (iné zdroje uvádzajú, že meno je neznáme) bol hájnik a maliar na sklo. Na územie Slovenska prišiel niekedy koncom 18. storočia.

Ferdinand sa narodil asi v roku 1830 vo Vinosadoch do rodiny s bavorským pôvodom. Začal študovať teológiu, no neskôr so štúdiom pre odpor otca skončil a vyučil sa za stolára. Okrem remeselnej činnosti príležitostne maľoval obrázky. Počas prusko-rakúskej vojny odišiel bývať do Zavaru, neskôr býval v Šúrovciach, Šoporni a v Pate, kde aj zomrel. Maľovaniu na sklo sa venoval aj jeho syn Alexander Salzmann.

Dielo

Maľoval obrázky na sklo, v ktorých znázorňoval náboženské motívy ako Pieta (Sedembolestná Panna Mária), Posledná večera, Adam a Eva, Korunovanie Panny Márie, Ježiško so zemeguľou a svätý Ján Krstiteľ, Pražské Jezuliatko a sv.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q51554330.

Ferdinand Salzmann má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo