Ferdinand Juriga

Ferdinand Juriga, zdroj wikipédia

ThDr. Ferdinand Juriga alebo Ferdiš Juriga (* 12. október 1874, Gbely – † 23. november 1950, Bratislava) bol slovenský katolícky kňaz, národný buditeľ, politik, publicista, svojrázny predstaviteľ slovenského národného hnutia v Uhorsku na začiatku 20. storočia.

Životopis

Narodil sa v rodine roľníka Michala Jurigu a Márie, rodenej Hurbanovej, ako tretí chlapec zo štyroch súrodencov. Pod patronátom strýka – opáta, ostrihomského kanonika Jána Jurigu študoval v Ostrihome. Doktorát z teológie ukončil vo Viedni, kde sa stretával s členmi slovenského akademického spolku Tatran a Národ, najmä s Pavlom Blahom. V roku 1898 po skončení štúdií v Ostrihome, bol vysvätený za kňaza a ako kaplán nastúpil do Veľkej Mane. Potom po kaplánkach v Budaörsi (Budapešť), Leviciach a Slovenskom Mederi (Palárikove) ho v polovici septembra 1902 preložili do Blumentálskeho kostola a 11.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3500736.

Ferdinand Juriga má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jurigovo námestie, Bratislava
  2. Jurigova, Gbely
  3. F. Jurigu, Maňa
Kategórie: Slovenskí národní buditelia, Narodenia 12. októbra, Narodenia v 1874, Osobnosti z Gbelov, Úmrtia 23. novembra, Úmrtia v 1950, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo