Ferdinand Gabaj

Ferdinand Gabaj, zdroj wikipédia

Ferdinand Gabaj (∗ 17. december 1908, Liptovská Porúbka – † 12. júl 1974, Bratislava) bol slovenský prozaik, prekladateľ a učiteľ.

Životopis Pochádzal z roľníckej rodiny a vzdelanie získaval v Liptovskej Porúbke, Liptovskom Hrádku, Liptovskom Mikuláši a na učiteľskom ústave v Spišskej Novej Vsi. Celý život pôsobil ako učiteľ, najprv v Smrečanoch, potom v rokoch 1930 – 1931 v Ladzanoch, v rokoch 1931 – 1933 v dnešnom Sliači, v rokoch 1933 – 1934 v Dunajskej Strede a napokon od roku 1934 až do roku 1969, kedy odišiel do dôchodku, učil v Bratislave.

Tvorba Prvé básnické i prozaické pokusy začal uverejňovať v roku 1926 v časopisoch Svojeť, Nový rod a Slovenské hlasy, knižne debutoval v roku 1934 zbierkou poviedok Katka a Kata. Písal najmä romány z dedinského prostredia a rodinné kroniky, ktoré svojím milým humorom pripomínali diela Martina Kukučína. Osobitnú skupinu diel tvoria knihy pre rodičov a vychovávateľov, ktoré spomienkami a zápiskami dlhoročného učiteľa, vďaka ktorým sa snaží pomôcť pochopiť detskú dušu. Okrem tvorby pre dospelých sa venoval i tvorbe pre deti a mládež. Prvé poviedky uverejňoval v časopisoch Mladý život a Prameň. Venoval sa najmä témam zo súčasného života detí, vykresľuje ich optimizmus, ale i protirečivosť a zložitosť detského sveta. Jeho rozprávky sú plné bizarných nápadov, fantázie, vtipu, hravosti a humoru. Okrem vlastnej tvorby tiež prekladal z poľskej, maďarskej a českej literatúry http://www.litcentrum.sk/slovenski-spisovatelia/ferdinand-gabaj Ferdinand Gabaj.

Dielo Tvorba pre dospelých *1934 – Katka a Kata, zbierka poviedok, Literárna družina Postup, *1936 – Spod šindľovej strechy, kniha noviel, Eos, *1937 – Otec Timotej, román *1940 – Brmbolčekovci, román, Nové Slovensko, *1941 – Eva, kniha noviel, podtitul: Novely o ženách, *1942 – Každý po svojom, román, Tranoscius http://books.google.sk/books/about/Ka%C5%BEd%C3%BD_po_svojom.html?id=6bNdygAACAAJ&redir_esc=y, podtitul: Román dedinčanov v meste *1948 – Suchý plač, psychologický román, Družba, *1950 – Začíname žiť, Oráč, *1953 – Ryžiari, Slovenský spisovateľ

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12765763.

Ferdinand Gabaj má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Ferdinanda Gabaja, Liptovská Porúbka, Ferdinanda Gabaja je ulica v Liptovská Porúbka, viac o ulici Ferdinanda Gabaja
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo