Ferdinand Čatloš

Ferdinand Čatloš, zdroj wikipédia

Ferdinand Čatloš (∗ 7. október 1895, Liptovský Peter – † 16. december 1972, Martin) bol slovenský generál, minister národnej obrany vojnovej Slovenskej republiky, po skončení druhej svetovej vojny krátko väznený, neskôr pôsobil ako úradník.

Rodina *otec: Michal Čatloš *matka: Mária rod. Madulová

Životopis Študoval na Vyššej obchodnej škole v Kežmarku a Dolnom Kubíne, frekventant Vysokej vojenskej školy v Prahe. Počas 1. svetovej vojny bol príslušníkom česko-slovenských légií v Rusku, v hodnosti veliteľa bataliónu.

Po vzniku pronemecky orientovanej Slovenskej republiky, sa stal Ferdinand Čatloš ministrom národnej obrany. Bol tiež vymenovaný za člena Štátnej rady. Ako jeden z najschopnejších veliteľov armády Čatloš roku 1939 organizoval a velil ťaženiu slovenskej armády proti Poľsku. Zaslúžil sa o vznik Oddielu armádnych pretekov (1940), bol tiež gestor 1. majstrovstiev SR v lyžovaní v Banskej Bystrici.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q555656.

Ferdinand Čatloš má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, Narodenia 7. októbra, Narodenia v 1895, Osobnosti z Liptovského Petra, Úmrtia 16. decembra, Úmrtia v 1972, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo