Fedor Klimáček

Fedor Klimáček (∗ 26. február 1913, Ružomberok – † 1. október 1975, Banská Bystrica) bol maliar, grafik, ilustrátor a pedagóg.

Rodina , otec Alexander Klimáček , matka Bohdana rod. Bergerová

Životopis Gymnázium absolvoval v Liptovskom Mikuláši, vysokoškolské štúdium začal na Akademie výtvarných umění (AVU) v Prahe, po roku prešiel na Prírodovedeckú fakultu Karlovej univerzity, kde študoval kreslenie a zemepis. V roku 1937 absolvoval Vysokú školu architektúry a pozemného staviteľstva pri ČVUT v Prahe. Vyučoval kreslenie na stredných školách, 1957-1964 na Pedagogickom inštitúte v Martine. Od roku 1964 bol vedúcim katedry výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici. V roku 1964 získal titul doc., v roku 1969 prof.

Spočiatku maľoval krajinárske a žánrové motívy z pracovného a mestského prostredia, postupne prevažovala kresba. Ilustroval knihy pre mládež a učebnice. Kresbami prispieval do detských časopisov (Ohník, Zornička, Včielka a i.).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13408854.

Fedor Klimáček má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 26. februára, Narodenia v 1913, Osobnosti z Ružomberka, Úmrtia 1. októbra, Úmrtia v 1975, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo