Eugen Lehotský

Eugen Lehotský, zdroj wikipédia

Eugen Lehotský (∗ 3. august 1909, Kráľová - † 14. november 1970, Bratislava) bol slovenský maliar.

Rodina , otec: Eugen Lehotský , matka: Adela rod. Kautná , brat: Rudolf (1908 - 1977), katolícky kňaz banskobystrickej diecézy, ktorý v roku 1936 vstúpil do rehole redemptoristov , dcéry: maliarka Eugénia vyd. Kálmánová, maliarka Magdaléna vyd. Dúbravková , manželka: Mária Magdaléna rod. Zacharová

Životopis V roku 1926-1929 študoval na Umeleckopriemyselnej škole a v roku 1929 na AVU v Prahe. Pôsobil ako profesor kreslenia na gymnáziu v Kláštore pod Znievom, potom v Banskej Bystrici. Jeho maľba sa na začiatku vyznačovala renoirovsky riešenou formou, najmä figurálne zoskupenia a krajiny. Krajinu využíval najmä na tlmočenie citových polôh. Maľoval Banskú Bystricu a jej okolie, vystavoval v Banskej Bystrici roku 1932, 1940, 1974.

Príslušník Generácie 1909, do slovenského maliarstva vniesol výdobytky európskej moderny. Tvoril najviac technikou olejomaľby, používal aj akvarel a lavírovanie, menej gvaš a temperu, venoval sa aj kresbe kriedou. Stvárňoval námety slovenskej prírody a krajiny, významnú časť jeho tvorby však predstavujú sociálne motívy a po roku 1949 diela s politickým zameraním.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12765523.

Eugen Lehotský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo