Ernest Zmeták

Ernest Zmeták, zdroj wikipédia

Akademický maliar Ernest Zmeták (* 12. január 1919, Nové Zámky – † 13. máj 2004, Bratislava) bol slovenský maliar, grafik a ilustrátor. Patril k najvýznamnejším osobnostiam slovenského výtvarného života. Je autorom tympanónu priečelia Primaciálneho paláca v Bratislave. Inšpirovala ho predovšetkým slovenská ľudová kultúra.

Život

V júli roku 1938 bol prijatý na pražskú Akadémiu výtvarných umení do ateliéru profesora Williho Nowaka. Vzhľadom na turbulentnú politickú situáciu nemohol však na štúdium nastúpiť (Akadémiu zatvorili). Štúdiá potom absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti, kde študoval v oddelení monumentálneho maliarstva u Vilmosa Abu-Nováka, pôvodom z Moravy, ktorého si po ľudskej i odbornej stránke vysoko vážil. Jeho pedagógmi boli aj Béla Kontuly a István Szönyi.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q11879336.

Ernest Zmeták má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo