Ernest Bielik

Ernest Bielik (* 18. jún 1917, Topoľčianky – † 15. jún 1995, Bratislava) bol slovenský partizánsky veliteľ počas Slovenského národného povstania, československý politik Komunistickej strany Slovenska, poslanec Snemovne národov Federálneho zhromaždenia na začiatku normalizácie.

Život

Pochádzal z Topoľčianok. Vyučil sa za pekára a neskôr pracoval ako príležitostný robotník u pekára a murársky pomocník. V roku 1938 narukoval do armády a absolvoval poddôstojnícky kurz.

V roku 1941 bol odvelený ako vojak armády Slovenského štátu na východný front. Vo februári 1943 pri Krasnodare dezertoval. Skrýval sa do príchodu Červenej armády. Bol zajatý.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q11879319.

Ernest Bielik má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Jána Bielika, Kynceľová

Zoznam bodov

  1. Bielikovo, miesto,
    027 41 Horná Lehota, Oravský Podzámok
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 18. júna, Narodenia v 1917, Osobnosti z Topoľčianok, Úmrtia 15. júna, Úmrtia v 1995, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo