Ema Goldpergerová

Ema Goldpergerová (∗ 5. marec 1853, Ľuboreč – † 28. október 1917, Martin) bola slovenská národná buditeľka, etnografka a muzeologička.

Rodina , Otec: Jozef Goldperger , Matka: Karolína rod. Bauerová

Životopis Bola najmä múzejníčkou a zberateľkou. Od roku 1907 kustódkou zbierok Živeny a od roku 1909 i národopisných zbierok Muzeálnej slovenskej spoločnosti v Martine. Zaslúžila sa o vznik Slovenského národného múzea v Martine a bola jeho prvou kustódkou. Zberateľka  ľudového odevu a rôznych folklórnych prejavov. Zbierala piesne najmä z Novohradu. Medzi nimi boli aj svadobné piesne, v rozsahu 90 strán a 13 voľných listov z roku 1896-1907, ktoré sú uložené v Literárnom archíve MS.

V Slovenských pohľadoch vyšla r. 1899  séria príspevkov opisujúcich priebeh tradičnej svadby v Ľuboreči. Pre prof. Františka Pastrnka, známeho českého literáta a priaznivca Slovákov, zbierala nárečové slová.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12765305.

Ema Goldpergerová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí národní buditelia, Narodenia 5. marca, Narodenia v 1853, Osobnosti z Ľuborča, Úmrtia 28. októbra, Úmrtia v 1917, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo