Elmar Klos

Elmar Klos, zdroj wikipédia

Elmar Klos (* 26. január 1910, Brno - † 19. júl 1993, Praha) bol český filmový režisér, scenárista, dramaturg, pedagóg a filmový manažér. Vytvoril výraznú tvorivú dvojicu s Jánom Kadárom.

Životopis

Začínal ešte v pionierskej ére nemého filmu, kde sa postupne zoznámil prakticky so všetkými filmovými profesiami a zahral si aj niekoľko epizódnych roličiek. Od roku 1934 pôsobil v Kudlove u Baťovej reklamnej filmovej firmy BAT. Za nacistickej okupácie sa tiež zaslúžil o to, že tu začali pracovať ďalšie významné osobnosti českého filmu, ako bola Hermína Týrlová a Karel Zeman. Po vojne sa stal (spolu s ďalšími ľuďmi) jedným z hlavných organizátorov znárodňovania československého filmu.

Tvorivé duo Kadár - Klos

Klos sa s Kadárom prvýkrát zišiel v štúdiách Krátkeho filmu hneď po vojne, avšak Kadár sa ešte na nejakú dobu vrátil do Bratislavy. S Klosom začal spolupracovať potom, čo ho vyhodili v Bratislave a on sa ho zastal.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2980777.

Elmar Klos má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo