Eliáš Láni

Eliáš Láni (Lányi) (pseudonym Petrus Petschius; * 1570, Slovenské Pravno  –  † 5. november 1618, Bytča) bol slovenský básnik, náboženský spisovateľ a cirkevný hodnostár.

Rodina

Životopis

Vzdelanie získaval v Turci a Strážkach. Po ukončení vzdelávania zostal v Strážkach pôsobiť v roku 1595 ako učiteľ, v roku 1596 učil v Jelšave, v roku 1597 v Mošovciach, kde pôsobil zároveň ako evanjelický farár. V roku 1602 bol zvolený za turčianskeho seniora, v roku 1608 pôsobil ako dvorný kazateľ v Bytči, v roku 1609 sa stal trenčianskym seniorom a v roku 1610 prvým superintendentom bytčianskeho dištriktu (pre Oravskú, Liptovskú a Trenčiansku stolicu).

Významný dejateľ európskeho reformačného pohybu, zakladateľská osobnosť slovenskej evanjelickej cirkvi. Viedol zápas o ideové zjednotenie evanjelickej cirkvi. Zakladateľ tlačenej homiletickej literatúry. Jeho básnická tvorba má výnimočné postavenie v dejinách slovenskej barokovej poézie.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1127908.

Eliáš Láni má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Existuje aj Juraj Láni: Juraj Láni, a jeho ulice, Juraj Láni na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Eliáša Lániho, Bytča
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia v 1570, Osobnosti zo Slovenského Pravna, Úmrtia 5. novembra, Úmrtia v 1618, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo