Eduard Alexander Doležal

Eduard Alexander Doležal (tiež Doleschall) (∗ 26. november 1830, Modra, Slovensko – † 15. február 1893, Budapešť, Maďarsko) bol slovenský evanjelický kňaz a náboženský spisovateľ; syn Michala Dionýza Doležala, brat Ľudovíta Karola Doležala a nevlastný brat slovenského spisovateľa Viliama Pauliny-Tótha; otec Alfréda Doležala.

Životopis Narodil sa v rodine Michala Dionýza Doležala a jeho manželky zemianskeho pôvodu Jany, rodenej Lačnej (Lacsny de Folkusfalva). Študoval na gymnáziu v Modre, evanjelickom lýceu v Bratislave a na univerzite vo Viedni. V roku 1855 sa stal profesorom na lýceu v Banskej Štiavnici, od roku 1858 pôsobil ako evanjelický farár, v roku 1865 sa stal zvolenským seniorom v Banskej Bystrici a od roku 1875 pôsobil ako farár nemeckej obce v Budapešti.

Tvorba Je autorom príležitostných kázní, náboženských prác, prispieval tiež do náboženských ročeniek a časopisov. Bol predsedom Lutherovej spoločnosti v Budapešti.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12765155.

Eduard Alexander Doležal má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo