Edmund Massányi

Edmund Massányi (∗ 15. január 1907, Nitra - † 29. november 1966, Nitra) bol slovenský maliar, ilustrátor a reštaurátor.

Rodina , otec Augustín Massányi (1870-1953) - cukrár , matka Mária rod. Červeňová , manželka Elena rod. Svobodníková , syn Mario Massanyi , vnúčatá Michael Massanyi & Paolo Massanyi

Životopis Maliarstvo a reštaurátorstvo študoval v Prahe, Nitre, vo Viedni, v Mníchove a Hodkovciach. V rokoch 1930-1932 pracoval ako scénický výtvarník v SND v Bratislave, potom slobodný umelec. Spolupracovník Slovenského ústavu na ochranu kultúrnych pamiatok v Bratislave. Výborne ovládal techniku pravej fresky a perspektívu. Maľoval a reštauroval kostolné obrazy a fresky, portrétoval významné osobnosti, venoval sa časopiseckej a knižnej ilustrácii, navrhoval výpravy pre SND v Bratislave. Reštauroval fresky v Thurzovom dome v Banskej Bystrici.

Jeho diela sú v SNG Bratislava, v galérii v Nitre a v Bojniciach.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1166459.

Edmund Massányi má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo