Edita Hanzelová-Katzová

Edita Hanzelová-Katzová, rod. Katzová (krycie meno: Elena Kováčová; * 29. august 1920, Nové Zámky – † 26. september 1944, Trenčianske Jastrabie) bola slovenská komunistická partizánka židovského pôvodu, účastníčka domáceho druhého československého odboja a Slovenského národného povstania.

Život

Narodila sa v obchodníckej rodine v Nových Zámkoch. Jej otec údajne zbankrotoval v dôsledku veľkej hospodárskej krízy a emigroval za prácou. Po absolvovaní ľudovej školy (1926 – 1931) Hanzelová študovala na gymnáziách v Trnave a v Bratislave (1931 – 1939). Počas stredoškolského štúdia sa stala členkou Komunistického zväzu mládeže Československa (1935) a Zväzu slovenskej mládeže (1936) a napokon v roku 1937 vstúpila do Komunistickej strany Československa (KSČ). Po rozpustení KSČ a vzniku Slovenského štátu sa angažovala v štruktúrach ilegálnej Komunistickej strany Slovenska (KSS).

Po zmaturovaní v lete 1939 jej ako Židovke nebolo umožnené pokračoval v štúdiu na vysokej škole. Navyše bezpečnostné orgány už v tom čase poznali jej zapojenie v bratislavskej bunke ilegálnej KSS, kde pôsobila ako inštruktorka skupiny I. obvodu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q62552819.

Edita Hanzelová-Katzová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1908, Osobnosti z Hranovnice, Úmrtia 15. júla, Úmrtia v 1981, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo