Dušan Kužel

Dušan Kužel (* 7. september 1940, Martin - † 18. december 1985, Bratislava) bol slovenský spisovateľ, učiteľ, novinár, dramatik a prekladateľ.

Život a tvorba

Detstvo a mladosť prežil v Kláštore pod Znievom. Pochádzal z rodiny prenasledovanej systémom 50. rokov kvôli účasti jeho otca na príprave SNP. Po ukončení štúdia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odbor literatúra a dejepis, bol dva roky učiteľom v Trebišovskom okrese a potom pracoval v Bratislave v nakladateľstve Smena a neskôr ako redaktor v časopise Kultúrny život. Debutoval poviedkami v časopise Mladá tvorba, ktorý bol platformou skupiny autorov Generácia 56. Tým bol prijatý kritikou ako jej účastník. Jeho debut Vráti sa niekto iný v roku 1964 dostal kladné kritiky a nadobudol väčší význam v rámci slovenskej literatúry. Táto zbierka obsahuje desať poviedok, z ktorých posledná Tichý chlapec odchádza sa stala v slovenskej literatúre príslovečná.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q95230807.

Dušan Kužel má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. D. Kužela, Kláštor pod Znievom, D. Kužela je ulica v Kláštor pod Znievom, viac o ulici D. Kužela
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo