Douglas Dean Osheroff

Douglas Dean Osheroff, zdroj wikipédia

Douglas Dean Osheroff (∗ 1. august 1945, Aberdeen, Washington, USA) je americký fyzik.

Je nositeľom Nobelovej ceny za fyziku za rok 1996, ktorú dostal spoločne s Davidom Morrisom Leem a Robertom Colemanom Richardsonom za objav supratekutosti hélia 3. V súčasnosti je profesrom na Stanford University.

Životopis Narodil sa v Aberdeene v štáte Washington. Jeho otec, William Osherhoff bol syn židovských imigrantov pôvodom z Ruska, jeho matka Bessie Anne (Ondov) bola dcéra slovenských a pracovala ako zdravotná sestra. Osheroff bol birmovaný luteránskou cirvkou, ale dostal možnosť si vybrať a rozhodol sa ďalej v cirkevnom živote nepokračovať. Vyhlásil, že „v určitom zmysle sa mu zdalo, že kostol je najhoršie miesto pre klamstvo. Snáď v určitej emočnej rovine myšlienku boha akceptujem, ale neviem, ako by sa vedel prejaviť“.Hargittai. 2006. Candid Science VI: More Conversations with Famous Scientists, Imperial College Press, p. 726

Bakalársky titul získal v roku 1967 na Caltechu, kde navštevoval prednášky Richarda Feynmena a vykonával výskum pre Gerryho Neugebauera.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q206405.

Douglas Dean Osheroff má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo