Dobroslav Chrobák

Dobroslav Chrobák, zdroj wikipédia

Ing. Dobroslav Chrobák (∗ 16. február 1907, Hybe – † 16. máj 1951, Bratislava), bol slovenský prozaik, esejista, kultúrny publicista a literárny kritik.

Životopis Narodil sa ako druhé zo štyroch detí v rodine krajčíra a osvetového pracovníka Ondreja Chrobáka (1871 - 1935) a Márie Čániovej. Študoval na gymnáziu v Rožňave a Liptovskom Mikuláši, neskôr na Vyššej priemyselnej škole v Bratislave. Štúdium ukončil v roku 1934 na Českom vysokom učení technickom v Prahe. Po návrate na Slovensko v roku 1934 pôsobil ako redaktor Rádiožurnálu v Československom rozhlase v Bratislave. V roku 1945 sa D. Chrobák stal riaditeľom krátkovlného vysielania na Slovensku a od júna 1947 bol hlavným riaditeľom rozhlasu na Slovensku. Od februára roku 1946 bol riadnym členom Komunistickej strany Československa.BEŇADIK, M.: Dobroslav Chrobák : Po strmých cestách. Martin : Osveta, 1988, s. 324. D. Chrobák zomrel v Bratislave po neúspešnej operácii rakovinového nádoru na mozgu. Pochovaný bol v sobotu 19. mája 1951 v Hybiach.

Tvorba Už ako študent písal poviedky, bol kronikárom obce, zberateľom prísloví a porekadiel. Ako 17-ročný debutoval v Studentskom časopise svojou prvou poviedkou. Ďalšie prózy venoval tematike dediny a prírody. Usiloval sa o prekonanie postupov opisného realizmu a zameral sa na fantastiku až mýtickosť prírody.

Knižne debutoval knihou poviedok a noviel Kamarát Jašek. Rozvinul základné myšlienky naturizmu. Vedel využiť i cudzie podnety na vlastnú inšpiráciu. Vidieť to hlavne v románovej novele Drak sa vracia, ktorá patrí k základným dielam slovenského naturizmu. Je tiež autorom recenzií a kritík, najmä medzivojnovej prózy, úvah o umení, referátov o výtvarníkoch. Spolu so Štefanom Letzom zostavil Slovenský literárny almanach a vydal Rukoväť dejín slovenskej literatúry, ktorá plnila funkciu malého slovníka slovenských spisovateľov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q980556.

Dobroslav Chrobák má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Chrobákova, Bratislava, Chrobákova je ulica v Bratislava, viac o ulici Chrobákova
 2. Chrobákova, Ostrava, Chrobákova je ulica v Ostrava, viac o ulici Chrobákova

Zoznam bodov

 1. Chrobáková, miesto,
  093 03 Davidov
 2. Chrobákovo, miesto,
  032 23 Kvačany, okres LM
 3. Chrobákova, autobusová zastávka,
  Chrobákova 1, 724 00 Ostrava, Stará Bělá
 4. Chrobák, detské ihrisko, , spravuje Mesto Prievidza, otvorené: apr-aug pondelok-nedeľa 08:00-20:00, sep-oct 08:00-18:00,
  Rad L. N. Tolstého 7, 971 01 Prievidza
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo