Dezider Nágel

Dezider Nágel (∗ 25. apríl 1913, Dolný Hričov – † 17. jún 1981, Partizánske) bol pedagóg, hudobný skladateľ, dirigent.

Rodina , otec Jozef Nágel , matka Gizela rod. Vrbová , prvá manželka Viera, rod. Predmerská , deti Želmíra, Branislav, Miroslav , druhá manželka Mária rod. Straňáková

Životopis V rokoch 1926-1934 študoval na reálnom gymnáziu v Banskej Štiavnici, skladbu a dirigovanie na Hudobnodramatickej akadémii v Bratislave a súčasne hudobnú vedu na FFUK v Bratislave. Učiteľ hudby, v roku 1952-1959 prof. hudby na Pedagogickej škole v Banskej Bystrici a od roku 1959 dirigent Krajského symfonického orchestra v Banskej Bystrici. Významný organizátor ochotníckeho hudobného života a dirigent viacerých speváckych súborov a orchestrov. Dirigent speváckeho zboru Hron v Banskej Bystrici (1949). Tajomník stredoslovenskej pobočky Zväzu slov. skladateľov v Banskej Bystrici. Inštruktor pre hudobno-spevácke súbory ĽUT v Stredoslovenskom kraji. Písal odborné články o práci spevokolov do časopisov, založil a redigoval časopis Hudba, spev, tanec (1949-1950). Činný aj skladateľsky, autor vyše 50 piesní a menších skladieb, upravil vyše 100 ľudových piesní pre zbory, napísal metodické príručky pre spevácke zbory. V 60. rokoch bol pedagógom na ĽŠU v Brusne a v Partizánskom.

Literatúra , Kto bol kto v histórii Banskej Bystrice 1255 - 2000

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12764549.

Dezider Nágel má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo