Dezider Kollár

Dezider Kollár (∗ 29. marec 1931, Hronec) je vysokoškolský pedagóg, jazykovedec.

Životopis V roku 1955 absolvoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave. V roku 1954-1970 pracovník Ústavu slovenského jazyka, Čs.-sov. inštitútu a Ústavu svet. literatúr a jazykov SAV, od 1970 pôsobil na Pedagogickej fak. UK v Trnave (od 1972 vedúci Katedry ruského jazyka a literatúry, od roku 1982 prodekan), 1959 CSc., 1975 doc. Vedecký záujem sústredil najmä na štúdium súčasnej i historickej lexikológie a lexikografie ruštiny v konfrontácii so slovenčinou. Ako spoluautor a hlavný redaktor publikoval 14 rusko-slov. slovníkov a prác. Zaslúžil sa o zvýšenie úrovne prekladateľskej práce, šírenie ruského jazyka, výchovu učiteľov a vyučovanie ruštiny na Slovensku.

Literatúra , ]

Externé odkazy , {{OsudBB}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12764555.

Dezider Kollár má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Ján Kollár: Ján Kollár, a jeho ulice, Ján Kollár na wikipédii.
Kategórie: Slovenskí jazykovedci, Narodenia 29. marca, Narodenia v 1931, Osobnosti z Hronca, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo