Detský fond OSN

Detský fond OSN alebo Detský fond Spojených národov (skratka UNICEF; angl. United Nations International Children´s Emergency Fund) je fond/organizácia vytvorený Organizáciou Spojených národov 11. decembra 1946 zameraný na pomoc deťom. V roku 1965 získal UNICEF Nobelovu cenu.

Do roku 1953 sa volal United Nations International Children's Emergency Fund, odtiaľ skratka UNICEF, ktorá sa používa dodnes napriek zmene názvu.

Dejiny UNICEF vznikol v roku 1946 mandátom OSN, aby pomohol deťom po Druhej svetovej vojne. Keď sa Európa dostala z hrôz druhej svetovej vojny, v roku 1953, dal generálny tajomník OSN UNICEFU dlhodobý mandát na získavanie finančných prostriedkov z rozvinutých krajín na pomáhanie deťom v rozvojových krajinách.

20. novembra 1959 prijalo Valné zhromaždenie OSN Deklaráciu práv dieťaťa (Declaration of the Rights of the Child), ktorá začína vetami:

x

Viac na wikipédii, wikidata Q740308.

Detský fond OSN má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo