Daniel Petelen

Daniel Petelen, zdroj wikipédia

Daniel Petelen (∗ 29. marec 1904 Slovenská Ľupča - † 26. október 1969 Banská Bystrica) bol lekár-chirurg v Banskej Bystrici v rokoch 1936-1969.

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, medicínu na Lekárskej fakulte v Prahe. Internistickú prax získaval na polročnom študijnom pobyte vo Viedni. Chirurgickú prax získal na klinike prof. Kostlivého (1930-1936). Gynekologicko-pôrodnícku prax získal na klinike prof. Šeligu, oboje na lekárskej fakulte v Bratislave. Primár monoprimariátnej štátnej nemocnice v Banskej Bystrici (1. 1. 1936), riaditeľ nemocnice (od r. 1939). Primárom chirurgie bol do svojej smrti r.1969.

Popredný slovenský chirurg, zameriaval sa najmä na brušnú chirurgiu. Autor množstva odborných prác, organizátor slovenského zdravotníctva. Počas SNP prvý povereník pre zdravotníctvo. Neskôr liečil pod falošnou identitou, ukrýval vojakov, partizánov, politicky činných civilov a prenasledovaných židov. Ukrýval aj lekárov židovského pôvodu. Cirkevný dozorca a presbyter evanjelickej cirkvi v Slovenskej Ľupči.

Ocenenie , 1947 - Rad SNP I.tr. , 1964 - Medaila J.E. Purkyně , 1999 - Spravodlivý medzi národmi (Jad va-Šem)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12764367.

Daniel Petelen má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo