Cyril Palaj

prof. RNDr. Cyril Palaj, CSc. (∗ 24. august 1912, Nová Baňa, Slovensko – † 25. február 1984, Zvolen, Slovensko) bol slovenský matematik.

Rodina , otec: Alojz Palaj , matka: Ľudmila Palajová , manželka: Helena rod. Bekeová

Život Narodil sa 24. augusta 1912 v Novej Bani. Svoje stredoškolské štúdiá absolvoval na gymnáziu v Kláštore pod Znievom, v roku 1934 - 1935 študoval na učiteľskom ústave v Banskej Bystrici. Po maturite začal vyučovať na ľudovej škole v Plavých Vozokanoch. Popri svojom učiteľskom pôsobení sústavne zvyšoval svoju kvalifikáciu štúdiom na Karlovej univerzite v Prahe, a potom na Prírodovedeckej fakulte v Bratislave (matematika a deskriptívna geometria).

== Pedagogická a vedecká činnosť == Vysokoškolské štúdia ukončil získaním aprobácie (1942) pre vyučovanie matematiky a deskriptívnej geometrie na stredných školách. V rokoch 1939 - 1951 pôsobil na gymnáziách v Bratislave, Piešťanoch, Dolnom Kubíne, v Žiline a vo Zvolene. Už v roku 1950 prezentoval výsledky svojich prvých vedeckých prác. Roku 1952 získal na Karlovej univerzite v Prahe akademickú hodnosť RNDr..

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12764282.

Cyril Palaj má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí matematici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo