Cyril Kuchta

Cyril Kuchta (∗ 5. júl 1913, Spišská Stará Ves – † 1995, Banská Bystrica?) bol slovenský dôstojník, účastník SNP.

Život Narodil sa v rodine Pavla Kuchtu a jeho manželky Oľgy rodenej Manicovej. Cyril Kuchta bol príslušník československej, neskôr slovenskej armády a v Česko-slovenskej ľudovej armáde. Účastník protifašistického odboja. Počas Slovenského národného povstania bol povstaleckým veliteľom v Martine, pomocníkom náčelníka Hlavného štábu partizánskych oddielov a pracovník štábu 4. Ukrajinského frontu Sovietskej armády. Po vojne politicky prenasledovaný, neskôr rahabilitovaný. Pracoval v Múzeu SNP v Banskej Bystrici ako zamestnanec (1962 - 1986), neskôr ako zástupca riaditeľa (1971 - 1977). Pracovník Krajského výboru KSS v Banskej Bystrici (1968 - 1971). Funkcionár Zväzu pre spoluprácu s armádou, člen Ústredného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Nositeľ viacerých vojenských vyznamenaní.

Literatúra , Kto bol kto v histórii Banskej Bystrice 1255 - 2000

Externé odkazy , {{OsudBB}} , indexovaný záznam číslo 27 - farnosť Toporec

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13406778.

Cyril Kuchta má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo