Cyril Bouda

Cyril Bouda, zdroj wikipédia

Cyril Bouda (∗ 14. november 1901, Kladno – † 29. august 1984) bol český maliar, ilustrátor a profesor na Karlovej univerzite.

Životopis Narodil sa v Kladne, ale väčšinu života prežil v Prahe. Obaja rodičia Cyrila Boudy boli výtvarníci; otec bol stredoškolským profesorom kreslenia, matka Anna umelecko-priemyselnou výtvarníčkou, sestrou sochárov Stanislava a Vojtecha Suchardovcov.

V roku 1923 absolvoval Bouda Umelecko-priemyselnú školu v Prahe u Františka Kyselu, v roku 1926 zakončil štúdium na Akadémii výtvarných umení v Prahe, kde študoval u Maxa Švabinského. Ďalej bol na AVU asistentom T. F. Šimona. V rokoch 1946 - 1972 pôsobil ako pedagóg a neskôr ako profesor na Pedagogickej fakulte UK v Prahe a v Brandýse nad Labem (1964 - 1972).

Žil v záhradnom domčeku vo Vlašskej ulici na úpätí Petřína. Jeho syn Jiří Bouda sa stal tiež grafikom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3008974.

Cyril Bouda má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. U kamenné boudy, Hodonín
 2. Cyrila Boudy, Prostějov

Zoznam bodov

 1. Boudy, orientačný bod, spravuje cz:KČT, číslo PV863,
  Horní Štěpánov
 2. Boudy, orientačný bod, spravuje cz:KČT, číslo TS111,
  č.d.3, 594 55 Skryje
 3. Bouda, vrch,
  Dolní Boříkovice
 4. Bouda, vrch,
  Vysoký Potok
 5. Bouda, horská chata,
  Brno
  názvy: Building Hut
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 14. novembra, Narodenia v 1901, Osobnosti z Kladna, Úmrtia 29. augusta, Úmrtia v 1984, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo