Cyprián Majerník

Cyprián Majerník, zdroj wikipédia

Cyprián Majerník (∗ 24. november 1909, Veľké Kostoľany – † 4. júl 1945, Praha) bol slovenský maliar pôsobiaci v Prahe, predstaviteľ Generácie 1909.

Rodina , otec Michal Majerník , matka Jana rod. Chnápko

Život a tvorba V jeho osude a v jeho dielach sa odzrkadľuje údel doby, kultúrnopolitické dianie, hospodárska kríza či tábory smrti, vplývajú na tvorivé výsledky maliara. Hlavnými hrdinami diel sa stali utečenci, vyhnanci, jazdci-osloboditelia.

V roku 1940 usporiadal v Alšovej sieni Umeleckej besedy druhú samostatnú výstavu, poslednú za svojho života. Najdôležitejším obrazom, ktorý hovorí o svedectve Majerníkovej generácie je obraz Hliadka.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q7940636.

Cyprián Majerník má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Majerníkova, Bratislava
  2. Majerníkova, Handlová
  3. C. Majerníka, Martin
  4. C. Majerníka, Prievidza
  5. C. Majerníka, Slovenský Grob
  6. Cypriana Majerníka, Veľké Kostoľany
Kategórie: Slovenskí maliari, Osobnosti s ulicami, Narodenia 24. novembra, Narodenia v 1909, Osobnosti z Veľkých Kostolian, Úmrtia 4. júla, Úmrtia v 1945, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo