Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck, zdroj wikipédia

Christoph Willibald Gluck (* 2. júl 1714, Erasbach, Nemecko - † 15. november 1787, Viedeň, Rakúsko) bol nemecký hudobný skladateľ a reformátor opernej tvorby.

Gluck bol predstaviteľom raného klasicizmu 1740 až 1770. Hoci Gluck spočiatku komponoval opery podľa strnulého talianskeho vzoru (do roku 1762 vytvoril asi 100 takýchto diel), napriek tomu však pochopil, ovplyvnený myšlienkami talianskeho libretistu Raniera de Calzabigiho, že hlavným zmyslom opery má byť hudobný výraz, dramatický dej a divadelná akcia, a nielen čisto efektný spev. Opera Orfeus a Eurydika bolo prvé Gluckovo dielo, v ktorom uskutočnil Calzabigiho podnety.

Gluck mal zaujímavý život, ktorý bol spojený aj s českým prostredím. Hoci sa narodil v Nemecku, už od detských liet striedal rôzne miesta pobytu v Čechách podľa toho, na ktorom šľachtickom panstve pôsobil jeho otec ako lesník. Po gymnáziu v Chomutove študoval v Prahe filozofiu a hudbu od Bohuslava Matěja Černohorského. Až roku 1784 sa stal kapelníkom dvornej opery vo Viedni, odkiaľ podnikal umelecké cesty najmä do Talianska, Francúzska a Veľkej Británie.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q130759.

Christoph Willibald Gluck má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Operní skladatelia, Narodenia 2. júla, Narodenia v 1714, Úmrtia 15. novembra, Úmrtia v 1787, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo