Carl von Ossietzky

Carl von Ossietzky, zdroj wikipédia

Carl von Ossietzky (∗ 3. október 1889, Hamburg, Nemecko – 4. máj 1938, Berlín) bol nemecký spisovateľ, žurnalista a pacifista.

V roku 1931 bol odsúdený za velezradu a špionáž po tom čo publikoval v nemeckom časopise Die Weltbühne detaily nemeckého porušenia Versaillskej zmluvy, tým že znovu budovali Luftwaffe a trénovali pilotov v Sovietskom zväze. V roku 1935 získal Nobelovu cenu za mier, ale nikdy ju neprevzal, keďže mu to neumožnila nemecká vláda.

Ossietzky upozorňoval pred nebezpečenstvom Hitlera ešte predtým ako sa stal v roku 1933 ríšskym kancelárom a začala diktatúra nacistov. Ossietzky bol jedným z malej skupiny osobností ktorí aj naďalej vystupovali proti vládnucej strane NSDAP. 28. februára 1933 po požiari Reichstagu bol jedným z obvinených. Bol zadržaný v koncentračnom tábore v Esterwegene, neďaleko Oldenburgu.

Zomrel v roku 1938 na tuberkulózu a defekty utrpené v koncentračnom tábore. Je po ňom pomenovaná univerzita v Oldenburgu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q76358.

Carl von Ossietzky má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo