Carl David Anderson

Carl David Anderson, zdroj wikipédia

Carl David Anderson (∗ 3. september 1905, New York, New York, USA – † 11. január 1991, San Marino, Kalifornia) bol americký experimentálny fyzik.

Preslávil sa objavom pozitrónu pri štúdiu kozmického žiarenia. Za tento objav získal v roku 1936 Nobelovu cenu, ktorou zdieľal s Victorom Hessom, ktorý ju získal za objav kozmického žiarenia.

Životopis Carl David Anderson sa narodil v New Yorku švédskym prisťahovalcom. Študoval fyziku a techniku na Caltechu v Kalifornii v USA (titul B.S. získal v roku 1927; titul Ph.D. v roku 1930). Pod dohľadom Roberta A. Millikana začal študovať kozmické žiarenie pomocou fotografií z hmlovej komory. Počas tohto výskumu nečakane objavil novú časticu s hmotnosťou elektrónu, avšak s opačným elektrickým nábojom, ktorú nazval pozitrón (Andersonov návrh premenovať elektrón na „negatrón“ sa neujal). Objav pozitrónu, publikovaný v roku 1932, potvrdil teoretickú predpoveď Paula Diraca o existencii antičastice k elektrónu.

Carl David Anderson tiež ako prvý získal priamy dôkaz existencie pozitrónu tak, že vytvoril elektrón-pozitrónové páry dopadom žiarenia gama na rôzne materiály.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q169366.

Carl David Anderson má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, Narodenia 3. septembra, Narodenia v 1905, Osobnosti z New Yorku, Úmrtia 11. januára, Úmrtia v 1991, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo