Božena Slančíková-Timrava

Božena Slančíková-Timrava, zdroj wikipédia

Božena Slančíková-Timrava (vl. menom Božena Slančíková, pseudonymy Timrava, Teta z Polichna a i.) (∗ 2. október 1867, Polichno – † 27. november 1951, Lučenec) bola slovenská prozaička a dramatička.

Rodina , Otec: Pavel Slančík , Matka: Mária rod. Honecyová

Životopis Narodila sa v rodine evanjelického farára Pavla Slančíka, ktorý bol spoluzakladateľom Matice slovenskej. Mala desať súrodencov (jej brat Bohuslav, evanjelický farár, bol jej dvojčaťom), z ktorých 6 sa dožilo dospelého veku, a viacerí z nich boli neskôr literárne činní. Vzdelanie získala najprv v rodisku, potom ju učil otec, v Banskej Bystrici ukončila 4. triedu meštianskej školy. Nevydala sa, a preto mala celý život existenčné problémy. Hoci sa neustále snažila oslobodiť od rodiny, jej pokusy nájsť si prácu neboli veľmi úspešné. Chvíľu bola spoločníčkou vdovy v Dolnom Kubíne, neskôr sa stala v Martine opatrovateľkou zbierok Slovenského národného múzea, no vydržala tam tiež len krátko. V roku 1909 sa presťahovala do Ábelovej k bratovi na faru. Pokúsila sa ešte stať poštárkou, no nevyšlo jej to rovnako ako snaha E. Maróthy-Šoltésovej uviesť ju ako profesionálnu spisovateľku. Napokon sa stala opatrovateľkou v materskej škole, až sa v roku 1945 odsťahovala k príbuzným do Lučenca. Podľa záznamu v matrike zomrela dňa 27. novembera 1951 v Lučenci u Aladára Petrivaldského (učiteľ, správca ev. a. v. ľudovej školy v Ábelovej. Bol obecným kronikárom a zanechal aj poznámky z etnografie Ábelovej).

Tvorba Hoci žila v ústraní od centier spoločenského a kultúrneho diania, jej literárne a kultúrne obzory rozširovala tak rodina, ako aj stretnutia s K. Banšelom, národovkyňou E. Goldpergerovou a O. Petianovou (matkou Štefana Krčméryho). Začínala vydávaním rukopisného časopisu Ratolesť, ktorý vydávala so sestrou Irenou. Zachovalo sa len 1 číslo – kde prispela poviedkou Na vrchoch. Medzi jej prvé diela patria satirické verše, no neskôr sa venovala najmä románom a poviedkam, sporadicky i divadelným hrám. Vo svojich dielach podávala dokonalý popis ľudí a ich mentality, vlastností i zmýšľania, kritizovala súdobé politické a národnostné problémy a nijako sa nerozpakovala kritizovať i v tej dobe hlavné myšlienkové prúdy či praktiky bežného dedinského života. Príbehy zasadzovala zväčša do dedinského alebo malomestského prostredia svojho rodného kraja a mnohé z nich sú založené na jej vlastných skúsenostiach a príbehoch z jej života. Do roku 1896 uverejňovala svoje diela len v periodikách, neskôr vydávala samostatné knižné diela. Hoci sa v jej dielach často vyskytoval ako hlavný motív láska, nikdy sa k nej nestavala sentimentálne, ale skôr poukazovala na vypočítavosť, čím sa odlišovala od predošlej slovenskej prózy.

x

Viac na wikipédii.

Božena Slančíková-Timrava má na Slovensku 22 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Timravy, Banská Bystrica
 2. Boženy Slančíkovej-Timravy, Banská Štiavnica
 3. Boženy Slančíkovej Timravy, Bardejov
 4. Timravina, Bratislava
 5. Boženy Slančíkovej Timravy, Divín
 6. Timravina, Dolný Kubín
 7. B. S. Timravy, Fiľakovo
 8. Boženy Slančíkovej Timravy, Halič
 9. Timravy, Hlohovec
 10. Boženy Slančíkovej Timravy, Hriňová
 11. B. S. Timravy, Kalinovo
 12. Boženy Slančíkovej-Timravy, Košice
 13. Timravy, Košice
 14. B. S. Timravy, Levice
 15. Boženy Slančíkovej Timravy, Lovinobaňa
 16. Boženy Slančíkovej Timravy, Lučenec
 17. Timravy, Martin
 18. Timravy, Michalovce
 19. Timravy, Topoľčany
 20. Boženy Slančíkovej Timravy, Trnava
 21. B. S. Timravy, Zlaté Moravce
 22. B. S. Timravy, Žilina

Zoznam bodov

 1. Boženy Slančíkovej-Timravy, autobusová zastávka, spravuje DPMK,
  Abovská 43, 040 17 Košice, Košice - mestská časť Barca
  Súradnice: 48°40'43"N, 21°15'48"E
 2. Boženy Slančíkovej-Timravy, autobusová zastávka, spravuje DPMK,
  Abovská 47, 040 17 Košice, Košice - mestská časť Barca
  Súradnice: 48°40'45"N, 21°15'48"E
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Slovenskí dramatici, Narodenia 2. októbra, Narodenia v 1867, Osobnosti z Polichna, Úmrtia 27. novembra, Úmrtia v 1951, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo