Božena Mačingová

Božena Mačingová, zdroj wikipédia

Božena Mačingová (vl. menom Etela Božena Čonková, rodená Mačingová, pseudonymy Božena Bourová, Teta Betka, Teta Božena a i.; * 2. jún 1922, Košice – † 23. november 2017, Košice) bola slovenská spisovateľka, autorka literatúry pre deti a mládež.

Životopis

Narodila sa v rodine typografa a vzdelanie získavala v Košiciach. V rokoch 1937 – 1938 pracovala ako úradníčka, v roku 1939 sa presťahovala do Prešova a neskôr do Veľkého Šariša. V roku 1950 sa vrátila do Košíc a pracovala ako úradníčka, od roku 1952 ako redaktorka Československého rozhlasu.

Tvorba

Vo svojej tvorbe sa zameriavala na písanie kníh pre deti a mládež, rozhlasovú a televíznu dramatickú tvorbu a na publicistiku. Svoje diela začala uverejňovať od roku 1945. Písala rozprávky zo zvieracej ríše, ktoré mali výchovné zameranie, ale tiež romány a poviedky so sociálnou tematikou.

Dielo

Knižné diela pre deti a mládež

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12763420.

Božena Mačingová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo