Božena Lenčová

Božena Lenčová, rodená Slivková, (∗ 23. január 1937, Košecké Rovné, Slovensko) je slovenská spisovateľka.

Význam Božena Lenčová je slovenská spisovateľka pre deti a mládež, ako aj bábkoherečka.

Životopis Narodila sa 23.1.1937 v Košeckom Rovnom (dnes časť obce Zliechov), okres Považská Bystrica, v rodine železničiara a domácej. Detstvo prežila v Dolných Kočkovciach pri Púchove, kde ukončila aj základné vzdelanie. Maturovala na Pedagogickej škole v Žiline v roku 1956. V tom istom roku začala študovať na Vysokej pedagogickej škole v Bratislave, odbor slovenčina a výtvarná výchova. V druhom ročníku, z rodinných dôvodov, štúdium prerušila a presťahovala sa aj s manželom Jánom Lenčom do Žiliny. V roku 1960 sa zúčastnila konkurzu do umeleckého súboru Bábkového divadla v Žiline, kde pracovala tridsaťpäť rokov až do svojho odchodu do dôchodku, v júni 1995. Má dve dcéry a vnúčatá. V súčasnosti autorka žije v Žiline.

Diela , Príhody tigríka Prúžika a leopardíka Škvrnku / Bratislava : Mladé letá, 1972 , Mesačná princezná / výber a doslovný preklad Ján Lenčo; prerozprávala Božena Lenčová. – Košice : Východoslovenské vydavateľstvo, 1976 , Čarovný kameň / výber a doslovný preklad Ján Lenčo; prerozprávala Božena Lenčová. – Košice : Východoslovenské vydavateľstvo, 1976 , Aladínova čarovná lampa / Košice : Východoslovenské vydavateľstvo, 1979. , Branko a Žltochvost / Bratislava : Mladé letá, 1983 , Jaskyňa dávnych predkov / Martin : Matica slovenská, 1999 , Miško a jeho kamaráti / Martin : Matica slovenská, 2003 , Čarovná dvojica / súborné vydanie kníh Príhody tygríka Prúžika a leopardíka Škvrnku a Branko a Žltochvost. - Bratislava : Regent, 2017 , Planina snov / fantastické poviedky pre dospelých. - Bratislava : Pars Artem, 2019

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12763415.

Božena Lenčová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo