Boris Filan

Boris Filan, zdroj wikipédia

Boris Filan (* 30. jún 1949, Bratislava) je slovenský spisovateľ, textár, dramaturg, scenárista, moderátor a cestovateľ, syn scenáristu, režiséra a dramatika Ľudovíta Filana, manžel herečky Ingrid Filanovej.

Životopis

Vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave (1972).

Tvorba

V rokoch 1973 – 1987 pracoval ako dramaturg v literárnej redakcii a redakcii zábavných programov vtedajšej Československej televízie v Bratislave. Od šestnástich rokov písal texty pesničiek, neskôr hlavne pre Paľa Hammela a skupiny Prúdy a Elán. Vydal ich v dvoch zbierkach textov „Túlavý psík“ a 69 textov.

Je autorom viacerých scenárov televíznych inscenácií, scenáru k hudobnému filmu Rabaka (so skupinou Elán v titulnej úlohe), muzikálov Snehulienka a sedem pretekárov (hudba Vašo Patejdl) a Dievča z klubu.

Autorsky pripravoval a uvádzal televíznu talkshow „Gala Borisa Filana“, relácie "Ligapasáž" a "Cesta okolo seba." V Slovenskej televízii uvádzal svoju talkshow Gala-Gala.

V rádiu Okey mal každú nedeľu napoludnie talkshow "Tri opice". V Slovenskom rozhlase každú sobotu dopoludnia uvádza publicisticko-úsmevnú reláciu s názvom "Pálenica".

x

Viac na wikipédii, wikidata Q11230355.

Boris Filan má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 30. júna, Narodenia v 1949, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo