Bohuslav Žingor

Bohuslav Žingor (známy skôr ako Bohuš Žingor) (∗ 26. máj 1910, Bystrička – † 3. november 1944, Pohronský Bukovec) bol úradník, protifašistický bojovník a účastník SNP.

Životopis Narodil sa v rodine Jozefa Žingora a Augusty rod. Korbeľovej. Bol bratom Viliama Žingora. Navštevoval ľudovú a meštiansku školu v Martine, absolvoval jednoročný kurz vo Vrútkach. Úradník mestskej správy, advokátskych kancelárií, neskôr v MS a v Neografii v Martine. Od roku 1939 účastník protifašistického hnutia, spolupracovník brata Viliama, od 1943 organizátor partizánskeho hnutia v Turci. Člen RNV v Bystričke. Príslušník partizánskej jednotky brata Viliama, počas jeho neprítomnosti jej veliteľ, spravodajca 2. čs. partizánskej brigády gen. M. R. Štefánika, po 16. septembri 1944 veliteľ spisovne Hlavného štábu partizánskych oddielov na Slovensku v Banskej Bystrici. Po ústupe povstalcov sa v skupine s deťmi Vilama Žingora uchýlil do kúpeľov Sliač a neskôr do chaty nad Pohronským Bukovcom. Po tom, čo oblasť obkľúčili 3. novembra Nemci poslali skupinu žien z chaty do obce, čím ich zrejme zachránil pred likvidáciou. Padol v boji pri Pohronskom Bukovci toho istého dňa spolu s Oldřichom Vorbom a Štefanom Kunom. Bol aj pochovaný v Bystričke.

Ocenenie , Roku 1945 vyznamenaný Radom SNP I. tr. in memoriam

Pamiatky , hrob s náhrobníkom na Bystričke , meno na pamätných tabuliach na budove býv. RNV na Bystričke a na budove Neografie v Martine

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12763340.

Bohuslav Žingor má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Viilam Žingor: Viilam Žingor, a jeho ulice, Viilam Žingor na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo