Bohumil Říha

Bohumil Říha (27. február 1907, Vyšetice (časť obce Šebířov) – 15. december 1987, Praha) bol český spisovateľ. Písal knihy pre deti a historické romány.

Životopis

Mladosť a učiteľstvo

Narodil sa v dedine Vyšetice, dnes súčasti obce Šebířov u Votic. Jeho otec bol dedinský kováč a tak celá rodina kvôli jeho práci často cestovala po rôznych veľkostatkoch. Usadili sa v Čáslavi, kde Bohumil absolvoval mešťanku a potom aj tamojší učiteľský ústav. Štúdium tu zakončil roku 1925 a ďalšie tri roky na Čáslavsku vypomáhal ako pomocný učiteľ. Potom absolvoval vojenskú službu a po nej dostal umiestenku ako odborný učiteľ na mešťanskú školu v Habroch. Odtiaľ sa dostal na mešťanskú školu v Poděbradoch a tam učil až do roku 1945.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q890946.

Bohumil Říha má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo