Bohdan Warchal

Bohdan Warchal (∗ 27. január 1930, Orlová – † 30. december 2000, Bratislava) bol slovenský huslista, dirigent, zakladateľ Slovenského komorného orchestra, s ktorým interpretoval hudbu všetkých slohových období s ťažiskom interpretácie barokovej hudby. Verejnosť poznala toto hudobné teleso pod menom „Warchalovci“.

Štúdium 1957 - Konzervatórium a ] Brne

Pôsobenie , 1957 – 64 bol koncertný majster Slovenskej filharmónie v Bratislave , 1964 umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra , 1959 – 63 externý pedagóg na Štátnom konzervatóriu v Bratislave , 1980 pedagóg na VŠMU v Bratislava , 1995 odchod zo Slovenskej filharmónie do Pražského komorného orchestra , 1997 opätovný návrat do čela SKO

Vznik „Warchalovcov“ SKO „Warchalovci“ vznikli v roku 1960 (prvý koncert odohrali 11. apríla 1960 s obrovským úspechom) na podnet Bohdana Warchala. Prvé zoskupenie tvorili jeho bývalí spolužiaci a priatelia. Spočiatku temer nespozorovaný fenomén prerástol do najznámejšieho komorného orchestra na Slovensku, ktorý 40 rokov koncertoval po celom svete pod vedením svojho zakladateľa, Bohdana Warchala.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q382980.

Bohdan Warchal má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo