Beňo Malec

Beňo Malec (celým menom Beňadik Malec; , 6. január 1958, Kežmarok) je slovenský maliar. Vo svojej tvorbe najviac používa prvky impresionizmu.

Životopis Beňo Malec sa narodil v jednoduchej rodine ako štvrtý z piatich detí. Študoval v Kežmarku. Už od ranného veku sa u neho prejavovalo maliarske nadanie.

V roku 1990 odišiel s vízou lepšej budúcnosti do USA. Počas pobytu v zámorí sa u Beňa Maleca prebudil patriotizmus k svojmu rodnému mestu, Kežmarku. Práve v tomto období začal maľovať. Odmietal poučky ateliérových teoretikov a pri tvorbe diel sa inšpiroval vlastnými pocitmi. Pre veľké citové pripútanie sa maliar každoročne na niekoľko mesiacov vracia do rodného Kežmarku.

Tvorba Spoločným menovateľom celej tvorby je umelcova mimoriadna farebná atmosféra a duch rozprávajúci o autorových pocitoch z každého plátna. Najrozsiahlejšia zbierka obrazov sa nachádza v súkromnej galérii Beňo v Kežmarku. Je zasvätená svätému Tadeášovi, ktorý je umelcovým patrónom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12763135.

Beňo Malec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo