Benjamin Britten

Benjamin Britten, zdroj wikipédia

Benjamin Britten (∗ 22. november 1913, Lowestoft, Spojené kráľovstvo – † 4. december 1976, Aldeburgh) bol britský hudobný skladateľ, klasik hudby 20. storočia.

Kompozičný štýl Benjamina Brittena ovplyvnila staroanglická tvorba Thomasa Weelkesa a Henryho Purcella. Inšpiroval ho aj anglický folklór, ktorý je však v jeho skladbách prítomný vo veľmi štylizovanej podobe a talianska opera 19. storočia, predovšetkým Rossiniho diela.

Pre Brittenovu prácu je typická spontánnosť a invenčnosť, pripomínajúca Mozartovu či Schubertovu kompozičnú ľahkosť. Britten odmietal prijímať súdobé prístupy, predovšetkým nové racionálne a umelo konštruované skladateľsko-technologické princípy, preto má jeho hudba bližšie skôr ku Stravinského neoklasicizmu, než napríklad k Schönbergovi a jeho dodekafonickej škole. Skladateľova tvorba a formálne rozpätie sú rozsiahle, zahŕňa opery (celkom dvanásť), balety aj orchestrálne a vokálno-inštrumentálne diela rovnako ako komorné skladby pre najrôznejšie obsadenie. Ešte počas svojho života získal celý rad prestížnych ocenení.

Najvýznamnejšie diela , War Requiem , Peter Grimes , Billy Budd , The Turn of the Screw , A Midsummer Night's Dream , Nocturne , Cantata Misericordium , Missa brevis in A , Curlew River , Symphony for Cello and Orchestra , Death in Venice , A Young Person's Guide to the Orchestra , Ceremony of Carols , Variations on a Theme of Frank Bridge for String orchestra , Simple Symphony

x

Viac na wikipédii, wikidata Q150767.

Benjamin Britten má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Operní skladatelia, Narodenia 22. novembra, Narodenia v 1913, Úmrtia 4. decembra, Úmrtia v 1976, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo