Béla Bartók

Béla Bartók, zdroj wikipédia

Béla Bartók (* 25. marec 1881, Nagyszentmiklós vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku / dnešné Sânnicolau Mare v Rumunsku – † 26. september 1945, New York, USA), bol svetovo známy maďarský hudobný skladateľ, jeden z najoriginálnejších a najprínosnejších predstaviteľov hudby 20. storočia. Svetový význam získal nielen ako skladateľ, ale zároveň ako výborný klavirista a uznávaný hudobný vedec - etnomuzikológ. Od roku 1940 žil v exile v USA. Spoločne s Leošom Janáčkom, Zoltánom Kodályom, neskôr Eugenom Suchoňom patria ku skladateľom, ktorých výrazným zdrojom inšpirácie bola ľudová hudba.

Život a dielo

Béla Bartók sa narodil v rodine riaditeľa poľnohospodárskej školy a hudobného nadšenca Belu Bartóka (nom. Belo Bartók) a Pauly, rodenej Voitovej, učiteľky a rodáčky z Turčianskeho svätého Martina. Otec mu krátko po narodení zomrel a spolu s matkou odišli z rumunského Sânnicolau Mare a usadili sa v Bratislave, kde bývali na Špitálskej ulici č. 3.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q83326.

Béla Bartók má na Slovensku 10 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Bartókova, Bratislava
  2. Korzo Bélu Bartóka, Dunajská Streda
  3. B. Bartóka, Fiľakovo
  4. Bélu Bartóka, Nesvady
  5. Bartókova, Nitra
  6. B. Bartóka, Rimavská Sobota
  7. Námestie B. Bartóka, Šahy
  8. Bélu Bartóka, Senec
  9. Bartókova, Štúrovo
  10. Námestie Bélu Bartóka, Veľký Meder
Kategórie: Operní skladatelia, Narodenia 25. marca, Narodenia v 1881, Úmrtia 26. septembra, Úmrtia na leukémiu, Úmrtia v 1945, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo