Bedřich Smetana

Bedřich Smetana, zdroj wikipédia

Bedřich Smetana (* 2. marec 1824, Litomyšl– † 12. máj 1884, Praha) bol český hudobný skladateľ, tvorca českej národnej hudby.

Životopis

Detstvo a mladosť (1824 – 1843)

Narodil sa v pomerne zámožnej rodine. Jeho otec František Smetana mal rád hudbu, nadšene amatérsky pestoval komornú hudbu a syna Bedřicha zasvätil do jej tajov už v štyroch rokoch, neskôr ho ale zveril do starostlivosti obchodníka Jana Chmelíka, ktorý riadil hudobné produkcie pre grófa Valdštejna. Smetana sa učil hrať na husliach a neskôr na klavíri. Svoje prvé verejné vystúpenie absolvoval v Litomyšli v šiestich rokoch. Ešte v Litomyšli začal komponovať i jednoduché kúsky, prvá dochovaná skladba – nedokončený kvapík D dur – však vznikla až v Jindřichovom Hradci.

V roku 1835 skončil Františkovi Smetanovi nájom jindřichohradeckého pivovaru a podarilo sa mu v dražbe výhodne kúpiť svobodnický statok Růžkovy Lhotice so zámočkom, pivovarom a hostincom. Presťahoval sa tam i s rodinou, Bedřich tu však trávil len školské prázdniny. Jeho gymnaziálne štúdium bolo často prerušované a málo úspešné; začal v Jindřichovom Hradci, ale v polovici druhého ročníka mal – možno v dôsledku choroby – samé nedostatočné a školu opustil.

x

Viac na wikipédii.

Bedřich Smetana má na Slovensku 18 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Smetanova, Bratislava
 2. Smetanov háj, Dunajská Streda
 3. Smetanova, Fiľakovo
 4. Smetanova, Hodonín
 5. Smetanova, Košice
 6. Smetanova, Lanžhot
 7. B. Smetanu, Levice
 8. Smetanovo námestie, Lučenec
 9. Smetanova, Martin
 10. Smetanova, Nitra
 11. Smetanova, Poprad
 12. Smetanova, Prešov
 13. Smetanova, Strážnice
 14. Smetanova, Šaľa
 15. Smetanova, Štúrovo
 16. Smetanova, Trenčín
 17. Bedřicha Smetanu, Trnava
 18. Smetanova, Zlaté Moravce
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Operní skladatelia, Narodenia 2. marca, Narodenia v 1824, Úmrtia 12. mája, Úmrtia v 1884, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo