Augustín Malár

Augustín Malár, zdroj wikipédia

Augustín Malár (* 18. júl 1894, Reitern, Rakúsko-Uhorsko – † 28. február 1945, ?, Nemecko) bol vojak, československý legionár, dôstojník československej armády a neskôr slovenský generál. Ako legionár sa zaslúžil o vznik Česko-Slovenska. Počas druhej svetovej vojny sa zúčastnil vojny proti Poľsku a Sovietskemu zväzu. V roku 1944 bol veliteľom poľnej armády dislokovanej na východnom Slovensku, pre ktorú sa ujal názov Východoslovenská armáda.

Mladosť

Augustín Malár sa narodil do rodiny živnostníka Michala Malára a jeho manželky Elene rodenej Vrábelovej. Rodina v tom čase žila v hornorakúskej obci Reitern, no čoskoro sa vrátila na Slovensko, konkrétne do obce Stará Turá pri Trenčíne, kde Augustín Malár býval až do roku 1906, keď ukončil štúdiá na ľudovej škole a odišiel študovať na gymnázium v Skalici, odkiaľ neskôr prestúpil na gymnázium v Šoproni.

Maturoval v roku 1914 a pôvodne sníval, že sa stane kňazom. V tele po maturite sa však v krčme nelichotivo vyjadril o zabitom následníkovi trónu, čo mu v kombinácii so spievaním piesne "Hej Slováci" vynieslo trestné oznámenie za poburovanie.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q781168.

Augustín Malár má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo