Arpád Vojtech Felcán

Arpád Vojtech Felcán (∗ 13. august 1900, Hlohovec – † 20. december 1944, Píla) bol slovenský pedagóg, partizán a funkcionár KSČ.

Životopis Vyštudoval na Učiteľskom ústave v Modre. Pôsobil Ako učiteľ pôsobil vo viacerých mestách na Slovensku (o.i. Svätý Jur). Ovplyvnil ho styk s revolučným robotníckym hnutím. Organizátor triednych bojov, kolportér a dopisovateľ straníckych novín. Účastník a organizátor SNP. Po ústupe SNP do hôr žil ilegálne v Banskej Bystrici a v Novej Bani, zatknutý gestapom, za neznámych okolností zavraždený.

Ocenenie , 20. októbra roku 1945 in memoriam vyznamenaný Československým vojnovým krížom 1939. , 28. októbra roku 1947 in memoriam vyznamenaný Radom SNP II.tr.

Dielo , V rkp. zanechal učebnicu dejepisu pre meštianske školy Tlačou vyšli: , Monografia dejín Hlohovca s názvom Hlohovecko kedysi dnes a zajtra(I. a II. diel), rok 1. vydania 1933, reprint 1993 , Publikácia za zjednotenie slovenského a českého jazyka s názvom Za jednotný spisovný jazyk, (1933) , Voláme Vás do Svätého Jura, sprievodca mestom (1940)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13375709.

Arpád Vojtech Felcán má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Arpáda Felcána, Hlohovec, Arpáda Felcána je ulica v Hlohovec, viac o ulici Arpáda Felcána
  2. Felcánova, Svätý Jur, Felcánova je ulica v Svätý Jur, viac o ulici Felcánova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo