Ármin Vámbéry

Ármin Vámbéry, zdroj wikipédia

Ármin Vámbéry (nem. Hermann Vámbéry, lat. Arminius Vámbéry, rodený Hermann Wamberger; * 19. marec 1832, Svätý Jur – † 15. september 1913, Budapešť) bol uhorský orientalista, turkológ, jazykovedec a cestovateľ, člen Maďarskej akadémie vied.

Životopis

Vámbéry sa narodil v Svätom Jure do chudobnej židovskej rodiny. Podľa Ernsta Pawela (životopisec Theodora Herzla) a Toma Reissa (životopisec Kurbana Saida), Vámbéryho pôvodné priezvisko bolo skôr Wamberger ako Bamberger. Bol vychovaný ako Žid, ale neskôr sa stal ateistom. Vámbéry mal 1 rok, keď mu zomrel otec a rodina sa presťahovala do Dunajskej Stredy.

Vámbéry vo svojej autobiografii spomína, že jeho rodičia boli takí chudobní a mali toľko detí, že boli nútení prestať podporovať každé dieťa v mladom veku a to isté sa stalo aj jemu keď mal 12 rokov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q557360.

Ármin Vámbéry má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Námestie Ármina Vámbéryho, Dunajská Streda, Námestie Ármina Vámbéryho je ulica v Dunajská Streda, viac o ulici Námestie Ármina Vámbéryho
Kategórie: Slovenskí jazykovedci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo