Antonín Zápotocký

Antonín Zápotocký, zdroj wikipédia

Antonín Zápotocký (∗ 19. december 1884, Zákolany – † 13. november 1957, Praha) bol česko-slovenský politik. Druhý komunistický prezident Česko-Slovenska.

Život Bol synom Ladislava Zápotockého, známeho českého socialistického novinára a funkcionára. Vyučil sa za kamenára, od roku 1914 pôsobil v sociálnodemokratickej strane v okolí mesta Kladna, kde sa stal redaktorom miestnej straníckej tlače. Po vzniku samostatného Česko-Slovenska sa Zápotocký stal jedným zo zakladateľov ľavicovej frakcie v sociálnej demokracii a organizátorom robotníckych rád. Roku 1920 sa zúčastnil 2. kongresu Komunistickej internacionály, v decembri rovnakého roku sa zaradil medzi hlavných organizátorov generálneho štrajku v Kladne a zúčastnil sa pokusu o ľavicový puč. Za túto činnosť bol deväť mesiacov väznený.

V 20. rokoch patril Zápotocký k Šmeralovej skupine vo vedení Komunistickej strane Československa, v rokoch 1922–1925 bol generálnym tajomníkom strany. Vo vedení sa udržal aj po V. zjazde KSČ vo februári 1929, keď jeho zvolenie, napriek kritike z radov Gottwaldových stúpencov, presadil delegát Kominterny.

V 30. rokoch bol aktívny v odborovom hnutí (Rudé odbory). Organizoval známy štrajk v Moste roku 1932. V druhej polovici 30. rokov sa usiloval o zjednotenie česko-slovenských odborov na protifašistickej platforme. Od roku 1928 pôsobil vo výkonnom výbore Červenej odborovej internacionály. V rokoch 1940 – 1945 bol väznený v koncentračnom tábore Sachsenhausen.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q371854.

Antonín Zápotocký má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Zápotockého, Hnúšťa, Zápotockého je ulica v Hnúšťa, viac o ulici Zápotockého
 2. Zápotockého, Liptovský Mikuláš, Zápotockého je ulica v Liptovský Mikuláš, viac o ulici Zápotockého
 3. A. Zápotockého, Horní Jelení, A. Zápotockého je ulica v Horní Jelení, viac o ulici A. Zápotockého
 4. Zápotockého, Prešov, Zápotockého je ulica v Prešov, viac o ulici Zápotockého
 5. L. Zápotockého, Bzenec, L. Zápotockého je ulica v Bzenec, viac o ulici L. Zápotockého
 6. A. Zápotockého, Miroslav, A. Zápotockého je ulica v Miroslav, viac o ulici A. Zápotockého
 7. Zápotockého, Handlová, Zápotockého je ulica v Handlová, viac o ulici Zápotockého
 8. Zápotockého, Polomka, Zápotockého je ulica v Polomka, viac o ulici Zápotockého

Zoznam bodov

 1. Zapotôčky, lekáreň, otvorené: pondelok-piatok 07:30-16:30,
  J. M. Hurbana 20, 971 01 Prievidza
 2. Zápotockého, miesto,
  M. R. Štefánika 68, 078 01 Sečovce
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo