Anton Ottmayer

Anton Ottmayer (∗ 1796, Žilina – † ?) bol predstaviteľ slovenského biedermeieru, spisovateľ, právnik (právo absolvoval v roku 1817 na univerzite v Pešti), profesor na právnickej fakulte, neskôr advokát v Pešti. Inicioval založenie Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej, v ktorej bol dva roky aktuárom a rok predsedom. V almanachu Zora publikoval novely: Krajina štesťá, velikosti a umeňá, Mina aneb Tajemná láska, Mathilda aneb Úprimná láska, Žofka a Václav aneb Stála láska. Vydal odborné štúdie z oblasti práva a ekonomicko – právnych vzťahov v latinčine (Conspectus et explanatio legum de summaria repositione perlatarum, Pešť, 1825), v nemčine (Wechselgesetzbuch, Budín, 1840) a maďarčine (Nézetek Magyarhon jövő népnevelése kőrül, Budín, 1848). Bol veľkou osobnosťou, ktorej Ján Hollý venoval ódu.

Dielo Odborné štúdie , Conspectus et explanatio legum de summaria repositione perlatarum, Pešť, 1825 , Wechselgesetzbuch, Budín, 1840 , Nézetek Magyarhon jövő népnevelése kőrül, Budín, 1848

Sentimentálna próza , , velikosti a umeňá , , ,

Externé zdroje

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13375228.

Anton Ottmayer má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Vavrinec Ottmayer: Vavrinec Ottmayer, a jeho ulice, Vavrinec Ottmayer na wikipédii.
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo