Anton Matúšek

Anton Matúšek, zdroj wikipédia

Anton Matúšek (* 10. máj 1919, Dolný Hričov – † 22. november 1985, Tišnov) bol pilotom Slovenských vzdušných zbraní, neskôr 1. čs. samostatného leteckého pluku počas druhej svetovej vojny a leteckým esom.

Život

Zúčastnil sa na prepadnutí Poľska a neskôr bojoval na východnom fronte. 9. septembra 1943 spolu s Ľudovítom Dobrovodským preletel na sovietsku stranu, kde boli obaja internovaní v zajateckých táboroch. Do svojej dezercie mal na svojom konte 12 zostrelov. Neskôr mu bolo umožnené vstúpiť do 1.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12762471.

Anton Matúšek má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Existuje aj Janko Matúšek: Janko Matúšek, a jeho ulice, Janko Matúšek na wikipédii. Existuje aj Alexander Matúšek: Alexander Matúšek, a jeho ulice, Alexander Matúšek na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Majora Antona Matúška, Dolný Hričov, Majora Antona Matúška je ulica v Dolný Hričov, viac o ulici Majora Antona Matúška
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo