Anton Matúšek

Anton Matúšek (∗ 10. máj 1919, Dolný Hričov – † 22. november 1985, Tišnov) bol pilotom Slovenských vzdušných zbraní, neskôr 1. čs. samostatného leteckého pluku počas druhej svetovej vojny a leteckým esom.

Život Zúčastnil sa na prepadnutí Poľska a neskôr bojoval na východnom fronte. 9. septembra 1943 spolu s Ľudovítom Dobrovodským preletel na sovietsku stranu, kde boli obaja internovaní v zajateckých táboroch. Do svojej dezercie mal na svojom konte 12 zostrelov. Neskôr mu bolo umožnené vstúpiť do 1. čs. armádneho zboru. Krátko po vypuknutí povstania preletel pod velením Františka Fajtla do centra SNP. Koncom októbra 1944 opustil územie Slovenska kvôli zhoršujúcim sa podmienkam na povstaleckom fronte. Počas preletu musel núdzovo pristáť pri obci Domaňovce a zimu strávil v horách. Pri 20. výročí SNP bol povýšený na kapitána a o rok na majora letectva v zálohe. Anton Matúšek zomrel 22. novembra 1985.

Pozri aj , Zoznam slovenských leteckých es

Externé odkazy , ,

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12762471.

Anton Matúšek má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Existuje aj Janko Matúšek: Janko Matúšek, a jeho ulice, Janko Matúšek na wikipédii. Existuje aj Alexander Matúšek: Alexander Matúšek, a jeho ulice, Alexander Matúšek na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Majora Antona Matúška, Dolný Hričov
Kategórie: Osobnosti SNP, Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, Narodenia 10. mája, Narodenia v 1919, Osobnosti z Dolného Hričova, Úmrtia 22. novembra, Úmrtia v 1985, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo