Anton Július Hiray

Anton Július Hiray (Antonius Julianus) (∗ 17. február 1770, Nová Baňa - † 21. október 1842, Banská Štiavnica) bol hudobný skladateľ, regenschori.

Rodina , otec Ferdinand Hiray , matka Františka Hirayová

Životopis Narodil sa ako Antonius Julianus Hiraÿ 17. februára 1770. Trubačstvo sa vyučil v Banskej Bystrici. Trubačský majster, organista a regenschori kostola Nanebovzatie Panny Márie tzv . farského v Banskej Bystrici (1790-1820). Na počesť príchodu uhorského palatína do Banskej Bystrice zložil Banskobystrický pochod (1798). Majiteľ domu č. 16 (tzv. Benického dom) na Námestí v Banskej Bystrici (od 19. februára 1805). Regenschori a mestský kapelník v Banskej Štiavnici (1820-1842). Skladateľ ovplyvnený viedenskou, nemeckou a talianskou hudbou, komponoval i svetské a tanečné skladby v štýle raného klasicizmu. Jeden z posledných predstaviteľov trubačskej tradície na Slovensku.

Dielo , Graduale Angelis suis in C; , Civitatis Neosoliensis Militare Marsch (Banskobystrický pochod - slávnostný pochod občanov mesta Banská Bystrica pre dva klarinety, 2 lesné rohy a 2 fagoty, 1798) , Tedeschi per il flauto traverso , Tedeschi pre komorný orchester 1797 , Menuetti pre sláčikové trio , Polonézy pre komorný orchester , Ländlerische tänze pre komorný orchester

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1036753.

Anton Július Hiray má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo