Anton Bielek

Anton Bielek (pseudonymy Hvizdák, Kalinov, Miloš, Vrták, Žihadlo a i.) (∗ 10. september 1857, Bytčica, teraz súčasť Žiliny – † 27. január 1911, Viedeň) bol slovenský spisovateľ.

Životopis Narodil sa v rodine učiteľa, po matkinej smrti ho vychovávali príbuzní. Vzdelanie získal na gymnáziách v Žiline, Kláštore pod Znievom a Ostrihome, neskôr navštevoval učiteľský ústav v Kláštore pod Znievom, no zo školy bol vylúčený a zmaturoval súkromne.

Počas štúdií sa začal národne prejavovať, no tiež tu vzniklo jeho priateľstvo s M. Kukučínom. Pracoval ako učiteľ, neskôr ako správca tlačiarne v Ružomberku a ako redaktor slovenského časopisu „Besedy“, neskôr sa presťahoval do Martina, kde pracoval v Tatra banke a pôsobil tiež ako administrátor Národných novín. V roku 1904 začal pracovať ako redaktor pre Katolícke noviny v Trnave a Skalici. Emigroval do USA, kde pracoval pre noviny Slovák v Amerike, no i tu prichádza o zamestnanie. V roku 1910 prepadol hlbokej depresii, ktorá ho prinútila vrátiť sa na Slovensko, kde o rok neskôr zomrel v ústave pre choromyseľných.

Tvorba Začiatky jeho literárnej tvorby spadajú do jeho učiteľského obdobia. Prvé diela mu vychádzali v rôznych časopisoch (Včelka, Budič, Slovenské pohľady). Začínal písaním básní, no neskôr sa venoval próze. Svoje diela umiestňuje do dedinského prostredia, vyjadruje v nich svoje národné cítenie a myslenie; vracia sa však k sentimentalizujúcej próze. Píše diela určené obyčajným ľuďom, ktoré majú ľudovovýchovný charakter, no ten sa spája s poetickým zobrazením prírody. Okrem literárnej tvorby je známy tiež ako zakladateľ Ľudových novín (1. január 1897).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q10853638.

Anton Bielek má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Antona Bielka, Žilina, Antona Bielka je ulica v Žilina, viac o ulici Antona Bielka
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo