Anna Lacková-Zora

Anna Lacková-Zora, zdroj wikipédia

Anna Lacková-Zora (vl. menom Anna Lacková, rodená Anna Domková, pseudonymy Anna Lacková-Zora, Anna Zora Lacková, Teta Zora, Zora, Zora Lacková; , 7. august 1899, Mošovce – † 8. september 1988, Myjava) bola slovenská poetka, prozaička a dramatička, autorka literatúry pre deti a mládež.

Životopis Narodila sa v obchodníckej rodine a vzdelanie získavala v Mošovciach, Martine a v Písku. V roku 1917 pracovala ako banková úradníčka vo Veľkých Levároch a v roku 1918 na Myjave. V roku 1919 sa vydala za evanjelického farára P. Lacku, s ktorým žila na Myjave, a venovala sa výhradne literárnej činnosti. Od roku 1954 žila v Modre.

Tvorba Literárnou činnosťou sa začala zaoberať už počas 1. svetovej vojny. Po prvej básnickej zbierke (Jarné spevy) sa venovala novelistickej a románovej tvorbe so ženskou tematikou (Myšacia bundička, Pútnice idú žitím). Využíva tu motívy lásky, ľúbostného trojuholníka, dobové chápanie ženskej emancipácie, ale vo svojich dielach tiež popisuje rozpory medzi dušou a telom, citmi a sexualitou, odkazuje často na mysticizmus, špiritizmus, teozofiu, Sigmunda Freuda, pričom jej hľadanie zmyslu života sa pre jej hrdinky často končí martýrskou identifikáciou s obetou Krista. V historických prózach (Anička Jurkovičová, Z čírej lásky) zachytila štúrovské hnutie v slovenskom aj medzislovanskom kontexte.

Dielo Poézia *1921 – Jarné spevy, zbierka básní

x

Viac na wikipédii, wikidata Q4767196.

Anna Lacková-Zora má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

 1. Zora, penzión, webstránka,
  č.d.11, 059 60 mesto Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica
 2. Zora, pohostinstvo,
  U stadionu 6, 779 00 Olomouc, Olomouc
 3. Zora, autobusová zastávka,
  Tovární 35, 779 00 Olomouc
 4. Žory, miesto,
  č.d.115, 739 51 Vyšní Lhoty
 5. Zora, oblečenie,
  Winterova 11, 921 01 Piešťany
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo