Andrej Vandlík

Andrej Vandlík (∗ 22. január 1925, Bardejov – † 17. január 1985, Martin) bol slovenský herec, protifašistický bojovník.

Rodina , otec Ondrej Vandlík , matka Irma rod. Terpitková

Životopis Začínal ako kulisár, rekvizitár, tanečník i spevák v zájazdovom Slovenskom ľudovom divadle F. Devínskeho. Roku 1943 člen novovytvoreného Slovenského divadla v Prešove. Po vypuknutí SNP vstúpil do povstaleckej armády, s Andrejom Bagarom, Eugenom Medekom a inými spoluzakladateľ Frontového divadla. Externý spolupracovník Slobodného slov. vysielača v Banskej Bystrici. Po prechode SNP do hôr príslušník partizánskeho oddielu. Od roku 1945 predstaviteľ hereckej generácie, ktorá sa pričinila o profesionalizáciu slovenského mimobratislavského divadelníctva. Účinkoval aj rozhlase, vytvoril niekoľko desiatok postáv v televíznych filmoch a inscenáciách a sporadicky hral aj vo filmoch.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13374834.

Andrej Vandlík má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo